Żyjące ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które ogrodzenie będzie najlepsze do naszego skweru? A jak je usadowić w gruncie oraz pielęgnować?

Żywe ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A jak je usadowić w gruncie i doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Zdobi skwer, osłania nas przed ulicznym hałasem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem przechodniów. Daje przyjemny cień, umożliwia schronienie ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego instalacją musimy podjąć decyzję, jaką rolę ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie, czy wspomóc w podziale ogrodu na mniejsze części i stworzeniu intymnych zakamarków? Powinniśmy też podjąć decyzję, jaką płot będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór typu rośliny albo krzewu.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drewek a także krzaków iglastych jest ich całoroczna zieleń. W czasie gdy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej skutecznie osłaniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Przeważa osąd, iż najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” tudzież „Spiralis”, które bez przycinania trwają wąski kształt. Gdy osiągną pożądaną wysokość obcinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki żądają systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie plastikowe z Rybnika wybieramy iglaki wytrzymałe na mróz. Wrażliwe tuje wschodnie oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Niedoskonałością takich nasadzeń jest dosyć znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich notorycznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają uniesione pędy a także odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najprzyzwoiciej sprawdzają się wytrzymałe na przymrozki buki oraz graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, dobrze się zagęszczają, ze względu na to uzyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez parkan nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego rodzaju mamy z nich zielone płoty o odmiennej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów służą za obramowanie rabat a także ścieżek, oddzielają od siebie różne części parku. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najporządniej, gdy je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, takich jak ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy pozyskać całkiem pokaźne żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają separować zieleniec od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe płot w głębi parku, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozkrzewiają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. Owo podejście zdaje dobrze egzamin również w wypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Chociaż te rodzaje można też strzyc, niemniej jednak wtedy dużo lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia zalecane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najlepiej sprawdza się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Aczkolwiek i one po ostrych zimach bywają nieraz oszpecone przez zbrązowiałe listowie. Na zachodzie Europy kultowe są zielone ogrodzenia z plastiku z laurowiśni albo zimozielonych gatunków berberysów. Na nieszczęście , w polskich warunkach klimatycznych ich liście notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Z tej przyczyny, o ile już zdecydujemy się na taki płot, winien być on nieduży (do 60-80cm), żeby wolno go było okryć na zimę agrowłókniną oraz bez trudu wyciągnąć zaschnięte części.

Jeśli chcemy otrzymać wyjątkowo ozdobny płot, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie ewentualnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy aranżujemy zielony płot z gatunków zrzucających listki na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. spośród iglaków albo zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone ogrodzenie z Winylu strzyżone z wyobraźnią- z kędzierzawą linką „dachu” czy też wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednak poświecić sporo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s